fbpx

Eco

Light

Eco

Light

Scroll to top
Search everywhere |
Exclude the Archive |
Search in the Archive

Romaeuropa Festival 2014


DNAppunti coreografici
4 November 6pm Opificio Romaeuropa Annamaria Ajmone,  Valentina Buldrini/Martina La Ragione + Lautaro Reyes con SISTEMA dal Certamen Coreografico de Madrid EVENING PROGRAMME The...

CHIARA FRIGO | SILVIA GRIBAUDI – Ballroom//over60
7 November 7pm Carrozzerie n.o.t Chiara Frigo -“Ballroom”- and Silvia Gribaudi -“Over60”- propose two choreographic labs and a conclusive double event BALLROOM//OVER60 involving amateurs from...

GIACINTO SCELSI | FABRIZIO OTTAVIUCCI
Complete piano execution 1952 – 1956 PREMIERE 8 – 9 November sat 9pm sun 5pm Istituto Svizzero EVENING PROGRAMME Il sensitivo, l’esoterico, l’inafferrabile Giacinto Scelsi aveva...

DNA MEMORY: NOÉ SOULIER – Mouvement sur mouvement
NATIONAL PREMIERE 9 November 5pm Opificio Romaeuropa EVENING PROGRAMME Is it possible for movement to speak for itself? Noé Soulier answers with his lecture...

DNA MEMORY: RAFFAELLA GIORDANO – Fiordalisi
9 November 7pm Piccolo Eliseo Patroni Griffi EVENING PROGRAMME Raffaella Giordano -together with Michele Abbondanza, Francesca Bertolli, Roberto Castello, Roberto Cocconi e Giorgio Rossi-...

AKRAM KHAN | ISRAEL GALVÁN – TOROBAKA
NATIONAL PREMIERE 24 – 26 September 9pm Auditorium Conciliazione EVENING PROGRAMME APPENA FATTO! Strong roots or fast feet? This is Akram Khan and Israel Galván’s...

ANDREA BARACCO | BIANCOFANGO | ROBERTA ZANARDO | LUCA BRINCHI – Hamlet
NATIONAL PREMIERE 26 – 28 September fri 26 9pm sat 27 7pm sun 28 5pm Teatro Argentina EVENING PROGRAMME APPENA FATTO! “The Tragedy of Hamlet,...

HOFESH SHECHTER – Sun
NATIONAL PREMIERE 30 September – 1 October 9pm Teatro Argentina EVENING PROGRAMME «The sun is beautiful, bright and we all crave for it, but it’s...

VIRGILIO SIENI – Dolce vita
PREMIERE 4 – 5 October sat 4 7pm sun 5 5pm Teatro Argentina EVENING PROGRAMME APPENA FATTO! Just few choreographers have been able to take...

RICCI/FORTE – Darling
PRIMA ASSOLUTA 9 – 12 October 9pm | sun 5pm Teatro Eliseo EVENING PROGRAMME APPENA FATTO! The story of Agamemnon and his returns to...

ANGÉLICA LIDDELL | ATRA BILIS TEATRO – Tandy
PRIMA NAZIONALE 10 – 11 October fri 9pm sat 7pm Teatro Argentina EVENING PROGRAMME One of the most expected debut in Romaeuropa Festival is Angélica Liddell’s...

ALAIN PLATEL | LES BALLETS C DE LA B – Coup Fatal
14 – 15 October Teatro Argentina EVENING PROGRAMME The vivacious baroque music allies with African folk dance and contemporary theatre for a hit: Serge Kakudji...

THE IRREPRESSIBLES – Nude: Viscera
NATIONAL PREMIERE 16 October 9pm Teatro Eliseo The Irrepressibles come back to Romaeuropa Festival with their “Nude: Viscera” concert; a music trilogy created by...

BENJAMIN BRITTEN | JAMIE MCDERMOTT | CONOR MITCHELL – Cabaret Songs
NATIONAL PREMIERE 15 October 9pm Teatro Eliseo Those two must have had a lot of fun writing songs like that; this is probably what...

FRÉDÉRICK GRAVEL – Usually Beauty Fails
NATIONAL PREMIERE 18 – 19 October 9pm Teatro Eliseo EVENING PROGRAMME APPENA FATTO! Choreographer, dancer, director, guitarist, singer, Frédérick Gravel is really one of Montréal...

MOTUS | HENRY PURCELL | ENSEMBLE SEZIONE AUREA – King Arthur
18 – 19 October sat 7pm | sun 5pm Teatro Argentina EVENING PROGRAMME A fatal attraction between baroque and contemporary theatre. “King Arthur” is a renovation...

LE LUCI DELLA CENTRALE ELETTRICA – Cronache emiliane
17 – 18 October 10pm la Pelanda – ex Mattatoio EVENING PROGRAMME When La Tempesta Dischi -one of the most important independent Italian labels- released Le...

ADRIEN M | CLAIRE B – Hakanaï
24 – 25 October 8pm + 10pm la Pelanda – ex Mattatoio EVENING PROGRAMME The Japanese term “Hakanaï” stands for fragile, incorporeal, and un-permanent and...

DADA MASILO – Carmen
NATIONAL PREMIERE 29 October – 2 November 9pm | sun 5pm Teatro Brancaccio EVENING PROGRAMME Dada Masilo -together with other 12 dancers- creates a whole...

BALOJI | AFROPOLITAN
30 October 9pm Baloji 10:30pm Raffaele Costantino dj set la Pelanda – ex Mattatoio Baloji is the opening act of Romaeuropa’s collaboration with Afrodisia for...

SWAMIMILLION AKA LV & FAWDA TRIO | AFROPOLITAN – Road to Essaouira
31 October 9pm Swamimillion aka LV & Fawda Trio 10:30pm Raffaele Costantino dj set la Pelanda – ex Mattatoio Pick LV’s -the London base trio known for its...

OY | AFROPOLITAN
1 November 9pm Oy 10:30 Raffaele Costantino dj set la Pelanda – ex Mattatoio “I would like to invite YOU to the No Problem Saloon/ It is...

COMPAGNIA FROSINI/TIMPANO – Zombitudine
2 – 23 November Teatro dell’Orologio EVENING PROGRAMME Who are we and who are them? Our past, our present and the only possible future....

SHARON FRIDMAN – ¿Hasta Dónde? + Caìda libre
4 November 9pm Teatro Vascello EVENING PROGRAMME Sharon Fridman’s performance -for the first time in Rome- is the ninth DNA edition’s opening. The Israeli dancer...

DNA meets ANTICORPI XL: MORENO SOLINAS – Tame Game
5 November 7pm + 9pm Piccolo Eliseo Patroni Griffi Moreno Solinas with TAME GAME + happy lecture with Anticorpi XL network The Anticorpi XL directive -Selina...

CLAUDIA CATARZI – Intorno al fatto di cadere
PRIMA NAZIONALE 5 November 9pm Piccolo Eliseo Patroni Griffi EVENING PROGRAMME Claudia Catarzi’s choreographic work is all about a great talent for listening and...

ARNO SCHUITEMAKER – The Fifteen Project | DUET
NATIONAL PREMIERE 5 November 9pm Piccolo Eliseo Patroni Griffi EVENING PROGRAMME Arno Schuitemaker’s choreographic basics are the relationship between body, space and time together...

ITAMAR SERUSSI – Ferrum
NATIONAL PREMIERE 5 November 9pm Piccolo Eliseo Patroni Griffi EVENING PROGRAMME The Dutch choreographer Itamar Serussi presents “Ferrum”, a 5 parts duet inspired by...

LOUISE VANNESTE – Black Milk
NATIONAL PREMIERE 6 November 9pm Teatro Vascello EVENING PROGRAMME Louise Vanneste is the Belgian milieu revelation of the past few years. In 2013 she...

MANFREDI PEREGO – Dialogo a tre con la molecola d’aria
NATIONAL PREMIERE 7 November 9pm Piccolo Eliseo Patroni Griffi EVENING PROGRAMME Manfredi Perego -Equilibrium 2014 Award winner with “Grafiche del Silenzio” and Vetrina Anticorpi...

DANIELE NINARELLO – Rock Rose Wow
7 November 9pm Piccolo Eliseo Patroni Griffi EVENING PROGRAMME Daniele Ninarello’s new production “Rock Rose Wow” is supported by Movin’ Up 2012 II session and...

BEN FROST – Aurora
7 November Warehouse opening 10pm concert 11:30pm Ben Frost is one of the most celebrated performers in the electronic music scenario, due to the...

DNA MEMORY: VIRGILIO SIENI – Indigene
8 November 7pm la Pelanda – ex Mattatoio EVENING PROGRAMME From the “Cerbiatti del nostro futuro”(2011) experience Virgilio Sieni created “Butterfly Corner” in 2013...

GIULIO D’ANNA | FATTORIA VITTADINI | VERSILIADANZA – O O O O O O O (IT)
NATIONAL PREMIERE  8 November 9pm Teatro Vascello EVENING PROGRAMME Giulio D’Anna -brilliant Italian-Dutch choreographer- presents the National premiere of “O O O O O...

GIORGIO BARBERIO CORSETTI – Gospodin
PREMIERE 12 – 16 November  Teatro Eliseo EVENING PROGRAMME APPENA FATTO! “Gospodin” -played by Claudio Santamaria- is a man who refuses to use money,...

ANAGOOR – Virgilio brucia
15 – 16 November Teatro Vascello EVENING PROGRAMME APPENA FATTO! Publio Virgil Marone had been accused of being Ottaviano Augustus’ epic poet and, therefore, Virgil may...

STÉPHANE RICORDEL | OLIVIER MEYROU – Acrobates
20 – 23 November 9 pm | sun 5pm  Teatro Vascello EVENING PROGRAMME APPENA FATTO! “Acrobates” is the acrobatic and poetic dance and flight...

ALESSANDRA CRISTIANI | ARS LUDI | MICHELANGELO LUPONE – Feedback e risonanze
NATIONAL PREMIERE  21 November 6pm + 9pm la Pelanda – ex Mattatoio EVENING PROGRAMME “Feedback e risonanze” -by Alessandra Cristiani and Michelangelo Lupone- is a dangerous and...

TEMPOREALE | DAVID MOSS – Many More Voices
22 November 9pm la Pelanda – ex Mattatoio David Moss and Tempo Reale present “Many more voices”, a performance about the vocal power of...

AURÉLIEN BORY FOR KAORI ITO – Plexus
27 – 30 November  9pm | sun 5pm Teatro Brancaccio EVENING PROGRAMME APPENA FATTO! “Plexus” is a magical performance and a melting pot of art,...

ADDICTIVE TV | FRANK SENT US – Orchestra of samples
30 November  9pm la Pelanda – ex Mattatoio Music for my eyes: this could be Addictive TV -Graham Daniels and Mark Vidler- motto, because...

JEFTA VAN DINTHER | THIAGO GRANATO – This is Concrete
NATIONAL PREMIERE 9 November 9pm Teatro Vascello EVENING PROGRAMME From 2009 to 2013 Jefta van Dinther tracked an extraordinary and unprecedented authorial path, drawing...

8 Novembre
Adriana Borriello
Tacita Muta
Opificio Romaeuropa
“Tacita Muta”, un’antica dea infera romana, celebrata come dea del Silenzio, è la figura emblema, punto di partenza, del lavoro presentato da Adriana Borriello,...

14 - 15 Novembre
Lucia Ronchetti
Anatra al sal
Accademia di Francia a Roma – Villa Medici
C’è ironia, sventatezza della parodia, lo sguardo leggero al passato e la follia della musica contemporanea in “Anatra al sal” di Lucia Ronchetti su...

LETIZIA RENZINI – Il ballo delle Ingrate
@Folkert Uhde SITE SPECIFIC 25 – 26 September thu 25 8pm + 10pm fri 26 8pm Villa Medici EVENING PROGRAMME  “Il ballo” – the dance- is...

AKRAM KHAN | ISRAEL GALVÁN
Torobaka
24-26 Settembre – Auditorium Conciliazione

LETIZIA RENZINI
Il Ballo Delle Ingrate
25-26 Settembre – Villa Medici

BARACCO | BIANCOFANGO | BRINCHI | ZANARDO
Hamlet
26-28 Settembre – Teatro Argentina

HOFESH SHECHTER
Sun
30 Settembre – 1 Ottobre – Teatro Argentina

VIRGILIO SIENI
Dolce vita
4-5 Ottobre- Teatro Argentina

RICCI/FORTE
Darling
9-12 Ottobre – Teatro Eliseo

ANGÉLICA LIDDELL
Tandy
10 – 11 Ottobre – Teatro Argentina

ALAIN PLATEL | LES BALLETS C DE LA B
Coup Fatal
14-15 Ottobre – Teatro Argentina

BRITTEN | MC DERMOTT | MITCHELL | RAVENHILL
Cabaret Songs
15 Ottobre – Teatro Eliseo

THE IRREPRESSIBLES
Nude: Viscera
16 Ottobre – Teatro Eliseo

LE LUCI DELLA CENTRALE ELETTRICA
Cronache Emiliane
17-18 Ottobre – La Pelanda – Ex Mattatoio

FRÉDÉRICK GRAVEL
Usually Beauty Fails
18 – 19 Ottobre – Teatro Eliseo

MOTUS | PURCELL | ENSEMBLE SEZIONE AUREA
King Arthur
18 – 19 Ottobre – Teatro Argentina

ADRIEN M | CLAIRE B
Hakanaï
24 – 25 Ottobre – La Pelanda – Ex Mattatoio

DADA MASILO
Carmen
29 Ottobre – 2 Novembre – Teatro Brancaccio

Afropolitan a La Pelanda – Ex Mattatoio
BALOJI 30 Ottobre
SWAMIMILLION AKA LV & FAWDA TRIO 31 Ottobre
OY 1 Novembre

COMPAGNIA FROSINI/TIMPANO
Zombitudine
2-23 Novembre – Teatro Dell’orologio

Dna APPUNTI COREOGRAFICI + LAURATO REYES
4 Novembre – Opificio Romaeuropa

COMPAÑIA SHARON FRIDMAN
¿Hasta Dónde? + Caìda Libre
4 Novembre – Teatro Vascello

MORENO SOLINAS
Tamer Game | Anticorpi Xl
5 Novembre – Piccolo Eliseo Patroni Griffi

CLAUDIA CATARZI
Intorno Al Fatto Di Cadere
ARNO SCHUITEMAKER
The Fifteen Project | Duet
ITAMAR SERUSSI
Ferrum
5 Novembre – Piccolo Eliseo Patroni Griffi

Dna TALK + LA DANZA IN UN MINUTO
6 Novembre – Opificio Romaeuropa

LOUISE VANNESTE
Black Milk
6 Novembre – Teatro Vascello

CHIARA FRIGO | SILVIA GRIBAUDI
Ballroom / Over 60
7 Novembre – Carrozzerie N.O.T

MANFREDI PEREGO
Dialogo a 3 con la molecola d’aria
7 Novembre – Piccolo Eliseo Patroni Griffi

DANIELE NINARELLO
Rock Rose Wow
7 Novembre – Piccolo Eliseo Patroni Griffi

BEN FROST
In Concert
7 Novembre – Warehouse

ADRIANA BORRIELLO
Tacita Muta
8 Novembre – Opificio Romaeuropa

VIRGILIO SIENI
Indigene
8 Novembre – La Pelanda – Ex Mattatoio

GIULIO D’ANNA | FATTORIA VITTADINI
O O O O O O O O (It)
8 Novembre – Teatro Vascello

GIACINTO SCELSI | FABRIZIO OTTAVIUCCI
Integrale Della Suite Per Pianoforte 1952 – 1956
8 -9 Novembre – Istituto Svizzero

NOÉ SOULIER
Mouvement Sur Mouvement
9 Novembre – Opificio Romaeuropa

RAFFAELLA GIORDANO
Fiordalisi
9 Novembre – Piccolo Eliseo Patroni Griffi

JEFTA VAN DINTHER | THIAGO GRANATO
This Is Concrete
9 Novembre – Teatro Vascello

GIORGIO BARBERIO CORSETTI
Gospodin
12 – 16 Novembre – Teatro Eliseo

RONCHETTI | CAVAZZONI | READY MADE ENSEMBLE
Anatra Al Sal
14 – 15 Novembre – Villa Medici

ANAGOOR
Virgilio Brucia
15 – 16 Novembre – Teatro Vascello

EMMA DANTE
Operetta Burlesca
18 – 30 Novembre – Teatro Eliseo

RICORDEL | MEYROU
Acrobates
20 – 23 Novembre – Teatro Vascello

CRISTIANI | ARS LUDI | LUPONE
Feedback E Risonanze
21 Novembre – La Pelanda – Ex Mattatoio

DAVID MOSS | TEMPO REALE
Many More Voices
22 Novembre – La Pelanda – Ex Mattatoio

AURÉLIEN BORY FOR KAORI ITO
Plexus
27 – 30 Novembre – Teatro Brancaccio

ADDICTIVE TV | FRANK SENT US
Orchestra Of Samples
30 Novembre – La Pelanda – Ex Mattatoio